W zgłaszanych projektach należy dokonać audytu efektywności energetycznej, który jest załącznikiem do wniosku. Audyt określi zużycie energii w przedsiębiorstwie w odniesieniu do danego obiektu oraz wskaże nowe rozwiązania technologiczne. Moc instalacji OZE będzie zatem wynikać z audytu, który powinien być opracowany zgodnie z właściwymi rozporządzeniami. Audytu będą dokonywać eksperci wpisani do centralnego rejestru dostępnego na stronie https://rejestrcheb.mib.gov.pl/.
Na realizację jakich zadań otrzymasz dofinansowanie?
- Konkurs dedykowany jest przedsiębiorcom, którzy zakładają rozwój budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego.
- Wspierane będą przedsięwzięcia, w których efektywność energetyczna zostanie zwiększona na poziomie co najmniej 25% (w przeliczeniu na energię końcową).
- Projekty mogą polegać np. na wdrożeniu lub testowaniu nowej technologii czy materiałów (wcześniej niestosowanych), dających korzyści dla środowiska.
- Projekty mogą być związane z przebudową linii produkcyjnych, wymianą urządzeń i instalacji na energooszczędne, a także modyfikacją oświetlenia.
- W przypadku głębokiej modernizacji obiektów można sfinansować m.in. ocieplenie obiektu, wymianę okien, drzwi czy systemów grzewczych.
- Przedsiębiorstwa planujące zainwestować w OZE mogą np. zakupić i zamontować jednostki wytwarzające energię czy też nabyć instalacje i urządzenia OZE.
- W projektach zakładających rozwój budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego można uzyskać dofinansowanie na budowę czy przebudowę obiektu oraz na zakup i montaż elementów konstrukcyjnych bryły budynku czy układów wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła.
Szczegóły konkursu oraz regulamin dostępne na stronie internetowej, pod numerem infolinii 12 616 06 16 lub w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich w Krakowie, Chrzanowie, Nowym Targu, Nowym Sączu i Tarnowie.
źródło: UMWM