W naszym województwie 34 proc. mieszkańców nie ukończyło 30 lat. Stopa bezrobocia w regionie jest na rekordowo niskim poziomie 4,2 proc. Od 2014 roku trwa Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), pomagający młodym w wejściu na rynek pracy.
W Małopolsce spada liczba osób bezrobotnych do 30. roku życia. Młodzi coraz krócej pozostają w rejestrach powiatowych urzędów pracy
- podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka.
W całym regionie realizowane są projekty, wybrane w konkursach ogłaszanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Od początku realizacji POWER z pomocy skorzystało prawie 47 tys. osób, w tym ponad 26,5 tys. kobiet i 20 tys. mężczyzn. Najczęściej młodzi pochodzili z powiatów nowosądeckiego i tarnowskiego. Uczestnikami POWER mogą być osoby pomiędzy 15. a 29. rokiem życia, które nie pracują, nie uczą się oraz nie szkolą się. Nowością tegorocznego projektu jest możliwość udziału w nim młodych Polaków, pracujących lub bez pracy, którzy powrócili z emigracji oraz imigrantów przed 30-stką, głównie z Ukrainy, osiedlających się w Małopolsce.
Program oferuje indywidualną pomoc i współpracę uczestników z doradcami zawodowymi. Dla młodych przygotowano staże, bony na przeprowadzkę, szkolenia i inne formy dokształcania się, dzięki którym są w stanie zdobyć doświadczenie lub kwalifikacje, zgodnie z potrzebami pracodawców
- zaznaczył Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Małopolski.
Już w sierpniu ruszy kampania internetowa, promująca możliwości jakie program daje młodym w Małopolsce. Uruchomiona zostanie strona internetowa jestespowerful.pl z aktualnymi rekrutacjami do projektów oraz historiami osób aktywnych na rynku pracy i inspirującymi innych do działania.
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój jest przedsięwzięciem finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W latach 2014-20 Małopolska otrzyma ponad 800 mln zł, a pomocą zostanie objętych prawie 80 tys. młodych ludzi.
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego/ Biuro Prasowe UMWM/ Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie