Połączenie pasji z biznesem, przy wsparciu funduszy unijnych, przynosi dochód i satysfakcję. Jakie warunki trzeba spełnić przy tego rodzaju wsparcia? Tego dowiedzieć się można z reportażu zrealizowanego w ramach cyklu "PROWieś"
Link do filmu promującego program PROWieś: https://youtu.be/jlxmHY0-TSI
Ministerstwo Rolnictwa zwiększyło kwotę wsparcia i uzależnia ją od liczby nowych miejsc pracy, które utworzy beneficjent:
- do 150 tysięcy złotych premii otrzyma ten, kto utworzy co najmniej jedno miejsce pracy, w tym jest uwzględnione samozatrudnienie,
- do 200 tysięcy złotych przewidziano dla tych, którzy utworzą takie dwa miejsca,
- 250 tysięcy złotych otrzyma beneficjent, jeżeli jego biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej trzech miejsc pracy, w tym samozatrudnienie.
Premia wypłacana będzie w dwóch ratach:
Pierwsza część wynosi 80 procent, druga, czyli pozostałe 20 procent, jest wypłacana po zrealizowaniu założeń biznesplanu. Na złożenie wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy przewidziano maksymalnie dwa lata liczone od dnia wypłaty pierwszej części premii.
Kto może skorzystać z takiego wsparcia?
- z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej mogą korzystać osoby, które podlegają ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik
- nieprzerwanie co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy.
- premia przeznaczona jest także dla osób, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku nie prowadziły w ogóle działalności pozarolniczej działalności gospodarczej, ale również dla osób które taką działalność prowadzą i chcą ją rozszerzyć o nowy rodzaj zgodnie z kodem PKD, ale pod warunkiem, że w ciągu ostatnich dwóch lat takiej nie prowadzili.
Lista rodzajów działalności gospodarczej, które można założyć z pomocą premii