Aktualnie na terenie województwa Małopolskiego w lasach obowiązuje 3. najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Obecnie sytuacja pożarowa jest niebezpieczna i nie poprawia brak opadów, ściółka jest bardzo sucha.

Aktualną sytuację pożarową w lasach można śledzić na stronie Lasów Państwowych oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Aktualną sytuację pożarową w lasach można śledzić na stronie Lasów Państwowych oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Strażacy w Małopolsce w 2019 roku do pożarów lasów, w tym do pożarów młodników oraz upraw leśnych wyjeżdżali 177 razy. Od początku roku strażacy oraz leśnicy są postawieni w stan podwyższonej gotowości. W tym roku w Małopolsce odnotowaliśmy już 69 tego typu pożarów (w marcu 12 a w kwietniu 54).

Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego. Przypominamy, że w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, w szczególności:

– rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu;

– palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

Stopień zagrożenia pożarowego lasów

Stopień zagrożenia pożarowego lasów jest to poziom prawdopodobieństwa zaistnienia pożaru w danym dniu, w zależności od dynamicznych zmian pogodowych i wilgotności ściółki. Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych codziennie określają stopnie zagrożenia pożarowego lasu dla 60 stref prognostycznych nie obejmujących obszarów górskich.

Zgodnie z § 3 ust. 1  rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów (Dz. U. z 2006 r., nr 58, poz. 405) ustala się następujące stopnie zagrożenia pożarowego lasów:

– 0. stopień zagrożenia pożarowego – brak zagrożenia;

– 1. stopień zagrożenia pożarowego – małe zagrożenie;

– 2. stopień zagrożenia pożarowego – średnie zagrożenie;

– 3. stopień zagrożenia pożarowego – duże zagrożenie.

Mapa zagrożenia pożarowego lasu ustalanego zgodnie z metodą IBL przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych w 60 strefach prognostycznych, opracowywana codziennie (tj. od 1 IV do 30 IX) przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL

Mapa zagrożenia pożarowego lasu

Zakaz wstępu do lasu

Zgodnie z § 12 cyt. rozporządzenia zakaz wstępu do lasu wprowadza się przy 3. stopniu zagrożenia pożarowego, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 900 będzie niższa od 10 %.

Mapa z zakazami wstępu do lasu

Przypominamy również o kampanii społecznej STOP POŻAROM TRAW, w której udział bierze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowa Straż Pożarna, a także Lasy Państwowe. Kampanię kierujemy do całej społeczności w naszym kraju. Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty.

Pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.

Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas.

Zachęcamy do wykorzystania materiałów zamieszczonych na stronie internetowej www.stoppozaromtraw.pl

Opracowanie: KW PSP w Krakowie