Jeszcze jeden listopad do okna zapukał

Żółtym liści szelestem…I znów nas odszukał

Nas zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały,

Które nam po przodkach w spuściźnie zostały…”

11 listopada to Święto, które łączy w sobie przeszłość – pamięć o tych, którzy przywrócili Polsce wolność – i teraźniejszość – radość, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole, ze względu na ogłoszenie od 9 listopada nauki zdalnej dla klas I-III, odbyły się nieco wcześniej – 6 listopada.

Podczas uroczystej akademii uczniowie klasy III zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Recytatorzy przypomnieli trudną drogę do wolności: rozbiory, walki Polaków oraz ich bohaterstwo. Podkreślano wielkie zasługi przywódcy Polaków – Józefa Piłsudskiego. Recytacje uczniów łączyły się z piosenkami legionowymi i patriotycznymi. Akcentem podkreślającym znaczenie tego święta była dekoracja w biało – czerwonych barwach oraz portret Józefa Piłsudskiego. Przebieg uroczystości odbył się zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi. Akademię w szkole oglądali uczniowie klas młodszych oraz starsza grupa oddziału przedszkolnego. Uczniowie klas IV-VIII obejrzeli akademię online – za pomocą platformy Zoom, dzięki czemu wszyscy uczniowie naszej szkoły uczcili Narodowe Święto Niepodległości.

Żyjemy we własnym, wolnym kraju. Możemy spokojnie się uczyć, pracować, mówić i pisać po polsku. Musimy szanować historię i tradycję oraz przekazywać to następnym pokoleniom. W naszej szkole lekcja historii o przeszłości naszego narodu została uszanowana i utrwalona.

#SzkołaDoHymnu

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Mniszowie po raz kolejny przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. To wydarzenie planowane było na wtorek - 10  listopada. Jednak ze względu na rozpoczęcie od 9 listopada nauki zdalnej przez klasy młodsze, do odśpiewania przystąpiliśmy 6 listopada. Przestrzegając zaleceń sanitarnych, klasy młodsze, oddział przedszkolny oraz nauczyciele wspólnie zaśpiewali cztery zwrotki hymnu. „Mazurek Dąbrowskiego” od 26 lutego 1927 roku jest hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Elżbieta Janik


Opisy zdjęć:

Zdjęcia nr 1-5 przedstawiają uczniów na scenie, dziewczęta w biało- czerwonych strojach, chłopcy w strojach galowych z czerwonymi muszkami. 

Zdjęcie nr 6- na pierwszym planie ekran laptopa - transmisja akademii online, drugi plan- uczniowie siedzący na krzesłach, stanowiący widownię.

Zdjęcie nr 7 – widownia – uczniowie klasy I oraz dzieci oddziału przedszkolnego, wszyscy w strojach galowych, twarze zasłonięte maseczkami.

Zdjęcie nr 8 – dekoracja - tablica z biało- czerwonymi barwami, godło. Obok tablica z napisem Nasza Niepodległa, 11 listopada oraz portretem Józefa Piłsudskiego.

Zdjęcie nr 9 – logotyp akcji „Szkoła do hymnu”.

Dokument nr 10 – nagranie odśpiewanego hymnu państwowego.