Od sierpnia 2021 r. w krakowskim Centrum Medycznym iMed24 Comarch Healthcare realizuje projekt „Kolonoskopia – zrób to dla siebie!” dedykowany wyłącznie mieszkańcom powiatu proszowickiego. Projekt jest dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020. . Badania są w pełni bezpłatne i w trosce o komfort pacjenta wykonywane w pełnym znieczuleniu, przy asyście lekarza anestezjologa.
Kto może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii?
Każdy, kto mieszka, pracuje lub uczy się na terenie powiatu proszowickiego i spełnia poniższe warunki:
- Wiek 50-65 lat
- Wiek 40-49 lat, gdy u któregoś z krewnych 1 stopnia (rodzice, dzieci, rodzeństwo) wykryto raka jelita grubego
- Wiek 25-49 lat, gdy u któregoś z krewnych występuje zespół Lyncha
- Wiek 20-49 lat, gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP)
Projekt ma charakter profilaktyczny, dlatego z badania mogą skorzystać jedynie osoby, które nie mają objawów klinicznych wskazujących na podejrzenie raka jelita grubego.
Do badania nie mogą zgłaszać się osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w przeciągu ostatnich 10 lat.
Na czym polega kolonoskopia?
Kolonoskopia to badanie, podczas którego lekarz ogląda jelito grube od środka za pomocą miękkiego i giętkiego kolonoskopu (rurki o średnicy palca wskazującego). Badanie to jest w pełni bezpieczne i dla większości osób wcale nie tak niekomfortowe, jak się powszechnie przypuszcza. Za pomocą kolonoskopu lekarz centymetr po centymetrze ogląda śluzówkę jelita grubego w celu znalezienia niepokojących zmian, zwanych polipami. Jeżeli takowe znajdzie, od razu je usuwa. Sama śluzówka jelita nie jest unerwiona czuciowo, dlatego ani badanie, ani wycięcie polipów nie boli. Jeżeli jakiś fragment jelita wyda się lekarzowi podejrzany, może również pobrać jego wycinek do badania histopatologicznego. Badanie trwa około 15-40 minut.
Tylko profilaktyka nas uratuje
Wczesna wykrywalność nowotworu jelita grubego, o którą bardzo trudno, ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pierwsze objawy tego nowotworu są niespecyficzne i często przypominają dolegliwości związane z zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego. Szczególnie niepokoić powinny takie objawy jak:
- uporczywe biegunki
- silne i przewlekłe skurcze i bóle brzucha
- nudności
- ołówkowate stolce
- uczucie niepełnego wypróżnienia
- krew w stolcu
- utrata masy ciała i ogólne osłabienie
- zmiana rytmu wypróżnień
Nie daj się zaskoczyć i żyj!
W Polsce rak jelita grubego jest drugą co do częstości przyczyną zgonów z powodu nowotworów. Od kilku lat zachorowalność na tę chorobę wzrasta, w czym swój udział ma wyjątkowo złośliwy charakter tego schorzenia: przez bardzo długi czas może ono nie dawać o sobie znać. Stąd ogromny odsetek późnego wykrywania i umieralności na raka jelita grubego. Nowotwór ten zdecydowanie częściej atakuje mężczyzn, a szansa na jego zachorowanie znacząco wzrasta po 50 roku życia. W 5-10% zachorowanie na nowotwór złośliwy jelita grubego ma podłoże dziedziczne, ale czynnikami zwiększającymi występowanie tego nowotworu są także: alkohol, papierosy, otyłość, nieprawidłowa dieta uboga w błonnik i brak aktywności fizycznej.
PAMIĘTAJ!: KOLONOSKOPIA TO NAJSKUTECZNIEJSZA METODA ZAPOBIEGANIA NOWOTWOROWI, KTÓRY MOŻE ZABRAĆ CI ZDROWIE I ŻYCIE! Badanie to pozwala na wykrycie raka, kiedy jest on jeszcze w 100% wyleczalny. Dlatego nie zwlekaj i zapisz się na badanie już dziś!
Wszelkie informacje na temat projektu oraz zapisy na badanie:
Centrum Medyczne iMed24
Ul. Życzkowskiego 29, 31-864 Kraków
Email: kolonoskopia@imed24.pl
Telefon: + 12 376 31 37
https://imed24.pl/kolonoskopia-zrob-to-dla-siebie/
ZAŁĄCZNIKI:
1. Ankieta przed badaniem kolonoskopowym
2. Deklaracja udziału w projekcie
3. Kwestionariusz kwalifikacyjny