Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Witolda Cęckiewicza, doktora honoris causa Politechniki Krakowskiej, jednego z najwybitniejszych architektów powojennej Polski, wspaniałego człowieka, architekta, wychowawcę wielu pokoleń polskich architektów.
Pan prof. Witold Cęckiewicz – syn ziemi nowobrzeskiej swoją działalnością niepodległościową, architektoniczną i naukową rozsławiał Nowe Brzesko za co w wyrazie uznania i wdzięczności w roku 2000 otrzymał Orła Nowobrzeskiego.
Rodzinie śp. prof. Witolda Cęckiewicza składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Pan prof. Witold Cęckiewicz urodził 24 kwietnia 1924 r. w Nowym Brzesku. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie rozpoczął wspaniałą drogę architekta – artysty. Był wykładowcą Politechniki Krakowskiej, członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, działał w Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa. Wśród wielu wybitnych projektów architektonicznych Pana Profesora znajdują się miedzy innymi hotel Cracovia, kino Kijów, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
W uznaniu zasług w walce za pełną niepodległość Polski Pan prof. W. Cęckiewicz został odznaczony – Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości – za wybitne zasługi w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939 – 1956.
Za ogromy wkład w rozwój architektury polskiej oraz pracy dydaktycznej i naukowej prof. W. Cęckiewicza otrzymał – Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Papież Jan Paweł II za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury sakralnej uhonorował prof. W. Cęckiewicza Krzyżem Komandorskim Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek dnia 24.02.2023 r. o godz. 12:00 na Cmentarzu Salwatorskim.
(fot. archiwum prywatne Arkadiusza Fularskiego)