Dziś uczniowie pierwszych klas z Zespołu-Przedszkolno Szkolnego w Nowym Brzesku na zaproszenie Pana Burmistrza Krzysztofa Madejskiego, wspólnie z pracownikami urzędu oraz Zastępcą Burmistrza Panem Jackiem Zawartką, udekorowali własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi, choinkę w urzędzie gminy.
Razem z uczniami gościliśmy u nas również Panią Grażynę Jakubowską Z-ca Dyrektora Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Nowym Brzesku oraz Panie wychowawczynie z klasy 1A - Panią Anetę Kwiatek, z klasy 1B - Panią Agatę Indykę. Chcielibyśmy podziękować wszystkim dzieciom, które wykonały tak piękne ozdoby.
 
 
Tradycja bożonarodzeniowa
 
Zbliżają się jedne z najbardziej uroczystych dni w roku, pełne magii i rodzinnego ciepła - Święta Bożego Narodzenia. Dawniej, w czasie adwentu, w długie zimowe wieczory przygotowywano świąteczne dekoracje.
 
Przygotowanie przez uczniów tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych, przypomina nam jak dawniej w Polsce obchodzono Święta Bożego Narodzenia. Choinka wydaje się nam tradycyjną i swojską dekoracją świąteczną. Jednak ma ona w Polsce stosunkowo krótką historię, a przed nią dominowały inne ozdoby.
 
Zwyczaj ubierania iglastego drzewka na Święta Bożego Narodzenia przywędrował do nas z Niemiec na początku XIX wieku, czyli niecałe 200 lat temu. W dodatku na początku choinki zdobiły głównie domy mieszczan, a przez ogół były traktowane jako obcy zwyczaj – niemiecki i protestancki. W niektórych regionach Polski choinki pojawiły się dopiero 90 lat temu. Jak na tradycję i obyczaje, choinka gości w naszych domach od niedawna.
 
Czym więc dekorowano domy na Boże Narodzenie, zanim trafiły do nas świąteczne choinki? "Podłaźniczka" to gałąź lub czubek iglaka – świerka, sosny, jodły. Była wieszana pod sufitem i pięknie dekorowana naturalnymi ozdobami takimi jak: jabłka, orzechy, ozdobami ze słomek, papieru i kolorowej bibuły. Ważną ozdobą podłaźniczek były także „światy”, czyli dekoracje robione z opłatków.