Przed nami Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Jak co roku, mieszkańcy naszej gminy odwiedzą groby swoich bliskich, nie tylko by przyozdobić je kwiatami i zapalić znicze, ale co najważniejsze, aby wrócić myślami do wszystkich, którzy odeszli i pomodlić się na nich.

Pamiętajmy również o mogiłach bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność, zapomnianych grobach żołnierzy czy szczególnych miejscach pamięci narodowej. 

Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku od wielu lat opiekuje się nimi w naszej miejscowości. W ramach godzin wychowawczych, lekcji historii i religii odwiedzają:

Grób Nieznanego Żołnierza

Mogiły żołnierzy i powstańców

Dąb Katyński

Obelisk ku czci poległych w 1944 roku

Pomnik Jana Pawła II


MOGIŁA ZBIOROWA Z I WOJNY ŚWIATOWEJ W NOWYM BRZESKU

Na mogile znajduje się pomnik w formie zwieńczonego krzyżem łacińskim postumentu, ustawionego na poprzedzonym schodami podeście. Na frontowej ścianie pomnika umieszczona jest kamienna tablica z napisem: „TYM DLA KTÓRYCH/ BÓG/ HONOR/ OJCZYZNA/ BYŁY/ WAŻNIEJSZE/ NIŻ ŻYCIE/ SPOŁECZEŃSTWO GMINY/ NOWE BRZESKO/ MAJ 1992 r.”

W 1976 r. ufundowane zostały nagrobki w formie betonowych obramowań z prostokątnymi stelami u wezgłowia. W 1992 r. nagrobki zostały usunięte i w ich miejscu ustawiono obecnie istniejący pomnik.

 

Według karty ewidencyjnej przechowywanej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie na cmentarzu parafialnym znajdowało się 10 mogił, w których pochowano nieznane z nazwiska osoby z 1863 r., I wojny światowej i 1939 r. Z materiałów archiwalnych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Kielcach wynika, że na cmentarzu parafialnym w kwaterze z I wojny światowej pochowano 80 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 22 z armii rosyjskiej.


Pomnik bohaterów Powstania Lipcowego, którzy uratowali Nowe Brzesko w czasie II wojny światowej - Weronika Czerwiec i Antoni Skąpski oraz wszyscy walczący o wolność naszej małej ojczyzny.