„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Instytucja zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grębocin, współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach realizowanego projektu grantowego Nadwiślańskiej Grupy Działania „E.O.CENOMA” pod nazwą „Z tradycją w nowoczesność – poznajemy ekologiczne sposoby spędzania wolnego czasu, dbania o zdrowie i wiejskie gospodarstwo domowe”. PROW na lata 2014-2020.
Projekt miał na celu rozwój kapitału społecznego i ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz przyrodniczego. Projekt ukierunkowany był do kobiet i osób powyżej 50 roku życia, pochodzących z terenów wiejskich.
Projekt zakładał:
- Przeprowadzenie warsztatów dla członków stowarzyszenie z tworzenia domowych, ekologicznych kosmetyków i środków czystości; warsztatów wokalnych i nauki ludowego tańca "Krakowiaka".
- Organizację konkursu ekologicznego "Ekokosmetyki" - domowe sposoby dbania o ciało, zdrowie i gospodarstwo domowe" z terenu LGD wraz z wystawą prac konkursowych.
- Organizację wydarzenia "EkoGrębocin - tradycja i nowoczesność żyją w nas".
- Zakupu nagród rzeczowych dla uczestników konkursu ekologicznego.
- Zakup worków jutowych i lin do przeciągania do organizacji zabaw animacyjnych dla dzieci.
Termin realizacji zadania: 06.08.2020-05.08.2021
Koszty realizacji zadania: 9822,80 zł.
3 i 4 lipca 2021 roku odbyły się warsztaty wokalne i nauki ludowego tańca "Krakowiak" dla cżłonków stowarzyszenia. Warsztaty poprowadziła Alicja Cedzidło ze Studia Tańca i Muzyki "RYTM" z Tych. Po zakończeniu warsztatów najaktywniejsze panie zatańczyły "Krakowiaka" 18 lipca br. podczas wydarzenia "EkoGrębocin - tradycja i nowoczesność żyją w nas" oraz zaśpiewały pieśni ludowe dla mieszkańców Grębocina.
11 lipca 2021 roku odbyły się warsztaty dla członków stowarzyszenia z tworzenia domowych, ekologicznych kosmetyków i środków czystości. Warsztaty przeprowadziła Adriana Sadkiewicz. Uczestniczki warsztatów mogły własnoręcznie wykonać sodowe pasty do czyszczenia kuchni, kule kąbielowe, środki do czyszczenia łazienki na bazie octu czy olejki i kremy do pielęgnacji ciała.
18 lipca 2021 roku Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grębocin wspólnie z KS Grębocin i mieszkańcami Grębocina zorganizowało wydarzenie "EkoGrębocin - tradycja i nowoczesność żyją w nas". Dla najmłodszych uczestników czekały liczne atrakcje i słodkości przygotowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grębocin.
Tego dnia zorganizowano również konkurs ekologiczny "Ekokosmetyki - domowe sposoby dbania o ciało, zdrowie i gospodarstwo domowe" z terenu LGD wraz z wystawa prac konkursowych. W konkursie wzięły udział 4 organizacje: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szkoły i Wsi Mniszów, Koło Gospodyń Wiejskich w Szpitarach, Koło Gospodyń Wiejskich w Majkowicach.
Jury w składzie Renata Chmurzyńska (Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Grębocin), Iwona Latowska (Sekretarz Gminy i Miasta Nowe Brzesko) oraz Paulina Czajka (reprezentująca publiczność) oceniły przygotowane prace konkursowe według następujacych kryteriów:
a) Wygląd kosmetyku i środkó czystości (0-5 pkt.)
b) Skład kosmetyku o środku czystości (0-5 pkt.)
c) Stopień trudności i przygotowania danego kosmetyku i środku czystości (0-5 pkt.)
d) Nawiązanie do regionu i ekologii danego kosmetyku i środku czystosci poprzez wykorzystanie produktów lokalnych, krótka historia prezentowanych produktów(0-5 pkt.)
e) Nadanie ciekawej i oryginalnej nazwy prezentowanym w konkursie produktom (0-5 pkt.)
f) Prezentacja produktów (0-5 pkt.)
Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:
- I miejsce 88 pkt. : Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej; nagroda rzeczowa: grill elektryczny
- II miejsce 86 pkt.: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szkoły i Wsi Mniszów; nagroda rzeczowa: robot kuchenny
- III miejsce 85 pkt.: Koło Gospodyń Wiejskich w Szpitarach, nagroda rzeczowa: wyciskarka wolnoobrotowa
- Wyróżnienie: Koło Gospodyń Wiejskich w Majkowicach
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grębocin składa serdeczne podziękowania Krzysztofowi Madejskiemu Burmistrzowi Gminy i Miasta Nowe Brzesko za udzielenie prefinansowania na realizowanie zadań w ramach przyznanego grantu przez Nadwiślańską Grupę Działania E.O.CENOMA oraz wsparcie organizacji wydarzenia. Dzięki temu w Grębocinie można było zorganizować wielopokoleniowe wydarzenie, które ponownie zintegrowało społeczność wiejską po długim czasie lockdownu spowodowanego pandemią COVID-19.
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gręboicin dziękuje również Barbarze Wąs i Annie Wąs, które wykorzystując rodzine pamiątki udekorowały stoisko wystawiennicze ludowymi strojami krakowskimi oraz ręcznie haftowanymi obrusami i serwetami. Dzięki zaangażowaniu Pań każdy mieszkaniec mógł zapoznać się z dziedzictwem kulturowym i historycznym regionu.
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grębocin dziękuje Nadwiślańskiej Grupie Działania E.O. CENOMA za otrzymany grant, który przyczynił się do integracji społeczności wiejskiej oraz umożliwił jej mieszkańcom uczestniczenie w warsztatach kulturalnych.