Rolniku!
W związku z występującymi w ostatnim czasie intensywnymi nawałnicami i pojawieniem się problemu zamulania dróg i rowów ziemią z okolicznych pól przypominamy niniejszym pismem najważniejsze punkty wymogu wzajemnej zgodności i dobrej kultury rolnej, których przestrzeganie jest obowiązkiem Rolnika.
Wymogi te zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 marca 2015 r.-W sprawie norm w zakresie dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (Dz. U. poz. 344, z późn. zm.) oraz w Obwieszczeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2015r. w sprawie wykazy wymogów określonych w przepisach Unii Europejskiej z uwzględnieniem przepisów krajowych wdrażających tę przepisy (M.P., poz. 329, z poźn. zm.)
Przede wszystkim należy pamiętać o:
- W przypadku gruntów ornych położonych na stokach o nachyleniu powyżej 20°, gruntów tych:
- nie wykorzystuje się pod uprawę roślin wymagających utrzymywania redlin wzdłuż stoku,
- nie utrzymuje się, jako ugór czarny
- Grunty orne, położone na stokach o nachyleniu powyżej 20° można wykorzystać pod uprawę roślin wieloletnich z okrywą roślinną lub ściółką w międzyrzędziach.
- Zabrania się wypalania gruntów rolnych,
- Powierzchnię stanowiącą, co najmniej 30% gruntów ornych, położonych na obszarach zagrożonych erozją wodną, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, pozostawia się pod pokrywą glebową w terminie, co najmniej od dnia 1 listopada do dnia 15 lutego.
- Zabrania się niszczenia drzew będących pomnikami przyrody,
- Zabrania się niszczenia rowów, których szerokość nie przekracza 2 m,
- Zabrania się niszczenia oczek wodnych o powierzchni poniżej 100 m2.
W przypadku kontroli przeprowadzonej przez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jeżeli nie są przestrzeganie powyższe zalecenia zostaną nałożone sankcje, które mogą wynieść od kilku procent do nawet 100% zwrotu otrzymanych płatności.
Mając na względzie interes prywatny Rolnika jak i dobro społeczne w postaci braku konieczności ponoszenia ogromnych nakładów finansowych przez jednostki samorządu terytorialnego na oczyszczanie infrastruktury drogowej, zwracamy się z prośbą o zaprzestanie działań agrotechnicznych niezgodnych z wymogami wzajemnej zgodności i dobrej kultury rolnej. W razie pytań lub wątpliwości pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego pozostają do Państwa dyspozycji Kontakt telefoniczny jest możliwy pod numerami telefonu: 12 386 13 29 (MODR) lub 12 386 13 00 (ARiMR).
Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Proszowicach
Anita Spurek
Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Proszowicach
Marta Zastawnik